Episoder

  • Як часто, де і чим милися у містах? Що використовували задля усунення неприємних запахів? Де сушили випрану білизну? Поговорити про міську гігієну на прикладі Львова ми запросили історикиню архітектури Тетяну Казанцеву.Анна Ніколаєва розпитала пані Тетяну про перший львівський водогін, час появи туалетів та ванних кімнат у квартирах, міські лазні та пральні. У новому епізоді подкасту “Пороблено” ви дізнаєтеся багато цікавого про санітарію за часів короля Данила, як пов’язані гігієна і борделі, а також якою була денна норма води у середньовічному Львові.Гостя нашого випуску Тетяна Казанцева - історикиня архітектури, гідеса, художниця.

    Фейсбук: https://www.facebook.com/enltexa

    Інстаграм: https://www.instagram.com/kazantseva_tetiana

    Ютуб-канал: https://youtube.com/@tetiana_kazantseva

    !!! Щоб наблизити нашу перемогу просимо вас підтримати благодійний онлайн-аукціон "Горизонт" для підтримки нашого війська! Метою аукціону є підтримка спецпідрозділу "Кракен", який активно захищає наші землі у Харківській та Донецькій областях і зараз потребує допомоги для закупівлі FPV дронів. Щодня бійці спецпідрозділу "Кракен" ризикують своїм життям заради нашої свободи. Кожен внесок допоможе наблизити перемогу та забезпечити їх необхідними ресурсами для ефективної боротьби. Не пропустіть шанс долучитися до важливої справи та підтримати наших героїв.Ціль — 200 000 грн, які будуть спрямовані на придбання FPV дронів.Лоти — десять унікальних рисунків Юрія Смольського.Yurko Smolskyi– художник, який уникає одноманітності в стильовому виразі малярства чи графіки, натомість мислить категорію цілісної структури. В такій стратегії пошуку значення мають найменші деталі композиції чи несучої образ пластичної форми. Звичайний олівцевий графіт став для митця інструментом, яким він здійснює процедуру естетичної діагностики Життя в найскладніших переплетеннях Духу – творчого та руйнівного – в загальному балансі людських цінностей.Аукціон стартує сьогодні і триватиме до 16 червня. Усі бажаючі можуть зробити ставки на улюблені лоти та змагатися за можливість стати власником ексклюзивних творів мистецтва, водночас роблячи важливий внесок у спільну справу. Ознайомитися з лотами можна за посиланням: https://www.32auctions.com/horyzontЯкщо не маєте змоги взяти участь в аукціоні, але хочете підтримати ініціативу, можете зробити донат за посиланням:https://send.monobank.ua/jar/ANC4KbXRkDДолучайтеся, адже разом ми сильніші!Таймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наша гостя і про що сьогодні говоримо: гігієна у містах

    01:05 Перші лазні у Львові, каналізація у часи Середньовіччя

    03:33 Значення миття у Середньовіччі, мікви

    04:11 Євреї та гігієна

    06:28 Водогони, чистота води і витрати води на день

    08:34 Як прали у містах, де і як часто милися

    11:10 Борделі, зв’язок з гігієною і їжею

    14:31 Ванна для задоволення15:58 Як у будинках з’являються ванни17:35 Естетика термів, лазні і коворкінг

    20:57 Догляд за зубами, за волоссям і обличчям

    24:11 Особливості жіночої і чоловічої спальні, різний спосіб життя

    25:52 Каналізація, нічні горщики, унітази

    29:29 Балкони і туалети у Львові

    30:41 Де сушили одяг

    33:17 Боротьба з неприємним запахом: від кориці до парфумів

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno

    Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо команді Дому Франка і директору Богданові Тихолозу.

  • Зізнавайтеся: ви теж чули чи займалися цим у дитинстві! Викликання духів, чортиків, домовиків, Пікової Дами, матюкливих гномиків та ще безлічі інших незвичайних сутностей. Сьогодні ми про це й поговоримо. Яких істот викликали діти раніше, яких викликають зараз? Чому з’являється такий потяг до “спілкування” з тим світом? І чому саме в цей час? Чому зараз ви не натрапити не викликання жвачних королів чи шоколадних гномиків, які були такими популярними раніше? І чому Пікову Даму викликають саме дівчата?!!! Щоб наші витримали - це командний збір фонду "Лелека", мета якого – відшити 300+ спеціальних медичних наплічників на суму 2 000 000 грн. Команда фонду 10 років допомагає бойовим медикам рятувати життя на передовій. Почитати детальніше про фонд можна тут: www.facebook.com/lelekafoundation. "Лелека" наповнить кожний рюкзак турнікетами, бандажами, гемостатиками та іншими засобами тактичної медицини і передасть медикам підрозділів, що б’ються у найгарячіших точках. Лишилося сплатити за виготовлення вмісту рюкзаків – і все полетить на фронт. 300 рюкзаків для 300 медиків на фронті. Це – можливість надати допомогу 3 000 поранених. Збір дійсно дуже важливий і дозволить врятувати багато життів.Банка фонду: https://bit.ly/leleka_monoДля клієнтів Приватбанку:https://bit.ly/leleka_pryvatПейпел: [email protected]Повні реквізити (для інших банків):Найменування отримувача: БФ ЛЕЛЕКА-УкраїнаКод отримувача: 44945199IBAN: UA643052990000026007026227517Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"Призначення: безповоротна благодійна допомогаТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо

    00:38 Коли діти усвідомлюють кінечність життя, як тренують себе через страх

    03:16 Випробування страшилками

    04:21 Викликання духів і як це відбувається в дітей

    06:16 Кого викликали в дитинстві Даша та Аня

    08:33 Чому такі практики здебільшого з'явилися у містах, чому зараз не викликають жуйних королів10:09 Дух Чарлі, як змінюється відчуття страху зараз11:32 Матюкливий гномик, жвачний король

    12:56 Пікова Дама, Кривава Мері, Діва з колодязя18:39 Гномики, чортики і підігравання

    20:36 Спіритичні практики в дітей

    23:55 То чому ж все рухається?24:54 Які у вас історії викликання?

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENOКоманда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2Y

    Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо Львівському муніципальному мистецькому центру https://www.lvivart.center/

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Шевченко живий! Він насправді не помер! У могилі закопані ножі, а чаї з трав, зібраних на Чернечій горі, допомагають від зурочень. Такі чутки ходили після його смерті. А ще люди говорили, що саме завдяки Тарасу було скасовано кріпацтво. Для того, щоб розібратися у фольклорі про Кобзаря, ми запросили в гості до “Пороблено” кандидата філологічних наук Михайла Назаренка.

    Дар’я Анцибор розпитала його про те, як фольклоризувався образ Тараса Шевченка ще за життя, які міфи поширювалися довкола його викупу, як у народі канонізували Чернечу гору та чому так сталося, що Шевченко завжди актуальний для народу і завжди пліч-о-пліч з нами у боротьбі.

    !!! Цей випуск ми підготували до річниці перепоховання Кобзаря у співпраці з магазином Monitex, який спеціалізується на нумізматиці та інших видах колекціонування.

    Заходьте на сайт monitex.com.ua, вибирайте свою ідеальну монету з Шевченком і не тільки. Щоб отримати знижку 10% на замовлення, вкажіть промокод Porobleno10 у віконці з коментарем.

    А за найкращий коментар під відео про Шевченка, Михайло Назаренко подарує свою книжку “Поховання на могилі”. Пишіть коментарі отут: https://youtu.be/VNwz6tiqI3k


    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon:
    https://patreon.com/POROBLENO
    Таймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що сьогодні говоримо

    00:54 Фольклор довкола Шевченка

    01:30 Чому постать Шевченка фольклоризувалося ще за його життя?

    03:37 Шевченко знає, коли буде воля: як з’являлися такі історії?

    06:01 Міфи довкола дитинства Шевченка

    08:14 Історія про викуп, портрет генерала і трактир

    09:47 Коли почали фіксувати ці легенди

    11:31 Казахстан, коханки, нащадки, псевдонаукові фільми

    14:18 Шевченко-характерник, трикстер, викривач

    16:31 Як Шевченко визволив селян, як ставав пророком

    18:30 Шевченко не помер

    20:52 Смерть Шевченка і відміна кріпацтва

    22:38 Як перепоховання вплинуло на шевченкотворчість

    26:15 Книжки на могилі Шевченка

    27:35 Шевченко і Майдан, початок війни29:40 Чернеча гора, сучасні легенди, Шевченко таки живий32:23 Дякуємо, прощаємося

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею "Духовні скарби України"

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • 8 травня — 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу з території Криму, здійснені радянським тоталітарним режимом.

    Ми підготували особливий випуск, бо давайте чесно: що ми знаємо про кримських татар? Мало і точно недостатньо, щоб зрозуміти цей корінний народ Криму і усвідомити, що йому випало пережити.

    Саме тому ми вирішили виправити це і запросити історика Мартіна-Олександра Кислого, щоб поговорити про історію кримськотатарського народу. Про депортацію, повернення, клеймо “зрадників”, життя в Центральній Азії у новому випуску подкасту “Пороблено”.

    За найкращий коментар про Крим під нашим відео в Ютюбі ми з видавництвом “Лабораторія” подаруємо книжку Анастасії Левкової “За Перекопом є земля”.

    За коментар, який набере там найбільше вподобайок, подаруємо книжку дослідниці Ґульнари Бекірової “Пів століття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941–1991 роки)”. Фотографії з неї ви можете побачити у відео: https://www.youtube.com/watch?v=Y41y0mLiPfQ

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENOТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що говоримо

    00:53 Хто такі кримські татари?

    02:42 Які є назви: киримли, кримці, кримські татари, крими

    04:07 Кримські татари, Кримське ханство, анексія Криму Російською імперією

    05:18 Як депортація вплинула на кримських татар

    06:48 Патерни пам’яті про депортацію. Як вона виглядала?

    08:47 Куди депортували кримських татар, унікальність цієї трагедії

    10:11 Скільки людей депортували

    11:33 Справжні причин депортації, питання зрадників і колаборантів

    15:18 Історія про затоплені баржі та інші міфологізовані наративи

    16:29 Труднощі в Узбекистані, листи Сталіну з проханням повернутися

    18:24 Міф про повернення

    19:17 Чому саме в Узбекистан? Як там зустріли кримських татар?

    21:17 Перші роки, трудові табори, розірвані сім’ї та як вони об’єднувалися

    22:54 Життя у вигнанні: що перейняли в Узбекистані

    23:57 Рух за повернення до Криму: спротив у 1950-1960х

    27:07 Мустафа Джемілєв, зняття звинувачень, перші повернення і складнощі

    29:14 Проблеми з поверненням до 1970х: окупація скверів, непомітне розселення, повторні депортації

    33:33 Перебудова, мітинги на Червоній площі, репатріація і розпад СРСР

    35:31 Питання самоселів, самозахоплення і самоповернення

    39:05 Анексія Криму в 2014, повторна депортація

    43:23 Дякуємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею "Духовні скарби України"

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Знаємо, що вам дуже сподобалася пані Олена Боряк, тому ми вирішили запросити її до нас ще. Сьогодні Дар’я Анцибор поговорить з нею про традиції поминання. Як саме прощались з померлими? Скільки днів за традиційними уявленнями душа покійника перебуває на цьому світі? В які дні поминають покійних і як? Що таке “Холодні ніжки”, куди несуть снідання, а також про омовіння рук, копачів могил і традиційні поминальні страви поговоримо в новому епізоді “Пороблено”.

    Фейсбук Олени Боряк: https://www.facebook.com/olena.boriak

    Сторінка Олени Боряк на Academia.edu: https://independent.academia.edu/OBoriak

    Книжка “Мар’їнка: етнокультурний портрет українського селища на Донеччині кінця 1920-х рр.”: https://book-ye.com.ua/catalog/rehiony-ukrayiny/mar-yinka-etnokulturnyj-portret-ukrayinskoho-selyshcha-na-donechchyni-kintsya-1920-kh-rr/

    Попередня розмова з Оленою Боряк про поховальну обрядовість:

    https://www.youtube.com/watch?v=4XBTLLWswGw&t=1674s (або шукайте нашу аудіоверсію епізоду "Всі ми там будемо")

    Підтримати нашу роботу:

    Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkY

    Buy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno

    Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наша гостя, про що сьогодні говоримо

    00:40 Що брали до цвинтаря, прощаючись з померлим: хліб, гостинці

    03:21 Коливо, гроші, зерно, чим застеляли домовину

    05:17 Обід, кафе “Холодні ніжки”

    06:34 З чого починається обід: коливо, кутя, сита, канун

    08:03 Тема пияцтва на жалобних обідах

    08:47 Чому поминальні звичаї мало міняються, уявлення про душу

    10:29 Топ-3 страв на поминках: борщ, каша, кисіль

    11:48 Чи прийнято було говорити під час поминок

    12:51 Хто і як накривав столи, омовіння рук

    14:25 Перша ніч, перший ранок: нести снідання, будити покійника

    17:04 Перші 40 днів після смерті, як вирахувати 9 і 40 днів

    18:52 Коли роблять наступні поминальні обіди

    19:53 Особливе ставлення до копачів могил

    22:02 Коли поминають протягом року, ідея близькості того світу: Різдво, діди, Зелені свята

    25:40 Про книжки Олени Боряк, білоруське-українське пограниччя, Мар’їнку28:57 Дякуємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею "Духовні скарби України"

  • Напередодні Великодня ми вирішили розповісти про традиції його святкування. Як насправді називали символи на писанках носії культури? Як гріли діда і що це означає?

    Що раніше клали у великодній кошик? Як розпізнавали відьму під час церковної служби, навіщо сплавляли шкаралупу по воді та в які великодні ігри раніше грали?

    Про це та значно більше ви дізнаєтеся з нашого нового епізоду “Пороблено”.


    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon:https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: великодні традиції

    00:32 Субота і всеношна служба: хто коли святить паски

    04:17 Великодня ніч, нечисть і магічні дії

    07:20 Великодній фешн, особливості освячення

    09:07 Великодній кошик: що з писанками і крашанками

    14:17 Писанки як залицяння, волочебне

    15:57 Великодні поросята, хрін

    18:17 Сіль, ножі, алкоголь

    20:20 Рушник, види випічки на Великдень

    21:23 “Змагання” кошиків

    22:16 Великодні ігри: битки, котки, обмін крашанками

    23:48 Ігри гуртом, стрибки, гойдання

    25:59 Гріти діда, великоднє вогнище

    28:00 Рахманський Великдень

    29:30 Дякуємо, вітаємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Чорнобильський ареал дослідники називають унікальним культурним анклавом, де зберігалися архаїчні пласти нашої мови, культури, традицій. Через аварію на ЧАЕС ця єдність була повністю порушена. Але знайшлися ентузіасти, які розуміли, що треба зберегти те, що зникає назавжди.В гостях у “Пороблено” Ростислав Омеляшко – директор та ідейний натхненник Державного центру культурної спадщини від техногенних катастроф, заслужений працівник культури України. Він був серед тих, хто 30 років тому розпочав експедиції у Зону, збираючи залишки матеріальної й нематерільної культури. Як це: ходити по цвинтарях з дозиметром, шукати експонати на горищах закинутих хат, як працювалося з Ліною Костенко, яка теж неодноразово їздила в експедиції у 1990-х і чи можна очистити речі від радіації? Про це та значно більше ви дізнаєтеся з нашого нового епізоду з Анною Ніколаєвою і Ростиславом Омеляшком.У випуску використані відеоматеріали з експедицій до Зони відчуження та Ємільчинського району Житомирської області з архіву ДНЦЗКСТК та відеоматеріали з особистого архіву Анни Ніколаєвої записані під час експедиції ДНЦЗКСТК у Березнівському районі Рівненської області.Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno

    Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що сьогодні говоримо

    00:51 Як з’явилася ідея зберігати культурну спадщину після Чорнобильської аварії

    02:40 Яку територію треба було дослідити, як починалася підготовка

    03:53 Що таке експедиція?

    05:45 Експедиції в Зону, Ліна Костенко, екстремальна етнографія

    07:22 Радіація експонатів, як їх очищати?

    09:13 Самосели чи старожили? Хто досі живе в Зоні?

    10:10 Ностальгія сильніша за радіацію, як музей пережив російську окупацію

    12:21 “Чорні етнографи”, озброєна охорона, захист від радіації

    15:44 Археологія в Чорнобильській зоні, робота з переселенцями

    17:05 Ідея музею-скансен у Чорнобильській зоні, як утворився ДНЦЗКСТК

    18:16 Проблема створення музею, як зустрічали експедицію в Зоні

    21:42 Переселенці раз на рік відвідують Зону, реакція на видання Центру

    23:14 Дякуємо, прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо Віталіні Мартиновській та Національному музею “Чорнобиль”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Підготовка до Великодня займає особливе місце в українській традиції. Чи правдиві блогерські фалічні інтерпретації пасок? Як визначають, коли святкувати Великдень? Чим прибирання на Чистий четвер нагадують юдейські приготування до Песаха? Про це та багато іншого у новому випуску “Пороблено” говорять Дар’я і Анна. Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди:

    00:00 Тизер

    00:05 Про що сьогодні говоримо: передвеликодній тиждень

    01:04 Назва свята: Великдень, Пасха, Песах

    02:10 Важливі віхи на Великий піст

    02:59 Календар: як визначають, коли святкувати Великдень

    04:20 Вербна неділя: назва, чому верба і чи всюди верба

    06:21 Де використовують свячену вербу, ритуальне биття

    08:43 Тиждень підготовки до Великодня: з понеділка до середи

    09:34 Чистий четвер: миття, вмивання, говіння діжі, лікування

    13:01 Паралелі чистого четверга з юдейськими прибираннями перед Песахом

    14:54 Навський, або Мертвецький Великдень

    16:40 Четвергова свічка

    17:26 Страсна п’ятниця, плащаниця, стації, прикрашання храмів

    20:50 Страсна субота: випікання пасок

    23:59 Блогерські інтерпретації фалосів і пасок

    26:10 Дякуємо, прощаємося:)

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Подкасту “Пороблено” виповнюється рік! Уявіть: ми з вами дісталися 53-го випуску, а це означає, що позаду аж 52 щотижневі теми від домашніх тварин і русалок до жорстоких романсів і декомунізації, від народного акушерства і захисту оселі до есхатологічних рухів і різдвяних символів… І це лише початок. У цьому святковому випуску ми відповідаємо на ваші запитання. Як зародилася ідея подкасту, як він розвивається, яким є закулісся нашої роботи і хто взагалі заварив усю цю пороблену кашу? Дякуємо всім, хто підтримує і допомагає! Дивіться і поширюйте нашу роботу і лишайтеся з нами. Обіцяємо: ставатиме лише цікавіше. Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENOТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Нам рік!

    00:49 Як зародилася ідея “Пороблено”

    03:01 Як познайомилися Анна і Дар’я06:15 Як познайомилися з оператором

    08:03 Шлях одного епізоду: від ідеї до випуску

    11:54 Чим відрізняється аудіоверсія

    12:52 Закулісся наших випусків і соцмережі

    14:18 Як ми обирали свій фах

    16:47 Чому вирішили зайнятися популяризацією науки через подкаст

    19:43 Як обираєте теми

    23:18 Чи є табуйовані теми

    24:47 Як шукаємо гостей, в чому цінність наших гостей

    27:22 Факапи, або пороблено під час записів

    31:38 Просимо про поширення, дякуємо і тікаємо

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Весна прийшла – а з нею і відновлення сезону нелегального копу археологічних пам’яток. Ми зустрілися з Євгеном Синицею – відомим археологом і кандидатом історичних наук, щоб поговорити про таке:

    наскільки це велика проблема,

    коли і як вона зароджувалася,

    який стосунок мають кургани до селітри,

    до чого призводить романтизація “чорних археологів”,

    як один з наших президентів популяризував нелегальне колекціонування,

    як війна впливає на нелегальний бізнес з вимивання нашим пам’яток

    і що ж насправді треба робити, якщо знайшов на городі щось давнє?

    Євген Синиця у Facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=100006462357082

    Мінісеріал “Знахідка Оленки” від Спілки археологів України https://www.youtube.com/watch?v=5TkWUapSQN8&list=PLlkFrsLF6PkAoJtmt4aF2BklPqoIAn2be

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що говоримо

    00:41 Питання назви: нелегальний коп, копачі, чорні археологи, археологи-аматори

    02:54 Коли почали копати цінності, коли це стало промислом

    03:38 Кургани і селітра

    05:22 Пошук вигоди і колекціонування

    07:01 Коли і як нелегальний коп став поширеним в Україні

    08:16 Тренди колекціонування від Ющенка, кейс інавгурації

    09:49 В Україні приватні археологічні колекції не легальні

    11:39 Як створювався чорний ринок, вплив запиту еліт

    14:04 Золоті карети, панські чи козацькі скарби, пошуки німецьких танків: коп місцевими у селах

    16:39 Як протидіяти такому копу: кожна місцевість унікальна

    18:31 Кожна громада може дозволити собі археологічне обстеження

    20:42 Як організувати співпрацю археологів і локальних ентузіастів на місцях 23:24 Як правильно вчинити, якщо випадково виявив археологічну знахідку

    28:48 Як війна впливає на нелегальний коп

    31:59 Які пам’ятки Україна втратила таким чином, чи можна їх повернути

    36:33 Катастрофа з вимиванням цінностей з України з часів війни

    37:42 Прощаємося і підбиваємо підсумки

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо Віталіні Мартиновській і Національному музею “Чорнобиль”

    Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Минулого тижня до лелеки Грицька повернулася його Одарка, і ми не могли не розповісти вам про птахів у народній культурі. Де за повір’ями зимують ластівки й жайворонки? Чим завинили горобці? Чому лелеки вимушені їсти жаб і змії? Що таке “буслові лапки”? Навіщо вбивають сорок? Як зозуля пов’язана з материнством і до чого сниться сова? Це далеко не весь перелік питань, які Анна і Дар’я піднімають у новому епізоді “Пороблено”. Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENOТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: птахи і прихід весни

    00:43 Жайворонок

    01:40 Ластівка02:43 Де “зимують” ці птахи і коли вертаються

    04:38 Птахи пов’язані з предками

    05:21 Лелека

    09:55 Легенди про походження лелеки

    11:21 Буськові лапки, як лелеками опікуються, куди відлітають

    14:39 Лелека і діти

    16:07 Маски журавля і лелеки в різдвяній обрядовості

    16:42 Зозуля та образ матері

    21:08 Пелікан і християнство

    23:42 Горобець і чим він завинив

    26:00 Хто їв горобців, що там з чортами

    28:13 Горобець у жартівливих піснях

    28:52 Сорока

    30:21 Сорока і потойбіччя, віщування війни і захист від нечистого

    32:23 Сова і пугач, потойбіччя, символ душі

    36:12 Мудрість сови, самотність, еротизм

    37:03 Підсумовуємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Часом ми не замислюємося над тим, наскільки наше життя сьогодні полегшують засоби гігієни та зручності, які знаходяться у наших оселях. Важко уявити, але якихось 60-80 років тому не всі жителі українських земель мали змогу носити натільну білизну.

    У 50-му випуску “Пороблено” Анна Ніколаєва поговорила з етнологинею Зоряною Ципишевою про народну гігієну і санітарію. Як часто милися і чим саме? Чим боролися з натільними та хатніми паразитами та до чого тут нафта? Як раніше справлялися без туалетів, засобів жіночої гігієни і пральних машинок? Гайда до перегляду, бо ми підготували для вас багато цікавого.


    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо і хто наша гостя

    01:01 Що треба враховувати, коли вивчаємо гігієну минулого

    01:40 Як милися взимку і влітку, дитяча гігієна

    02:18 Рецепти мила та його альтернативи

    04:08 Коли не милися і чому, коли навпаки обов’язково милися

    06:03 Чим мили волосся

    07:21 Як милися у 90-х, як милися 100 років тому

    08:35 Як виводили паразитів на тілі?

    10:13 Паразити у житлі: блощиці, таргани, шашіль

    14:26 Як боролися з мухами

    15:13 Туалети раніше

    17:24 Чи була натільна білизна, як жінки прали і що вдягали, щоб не застудитися

    18:31 Інтимна гігієна, засоби від менструації

    19:59 Постільна білизна, на чому і як раніше спали

    21:42 Ароматизатори для хати, де зберігали одяг

    23:00 Прання зі жлуктом і “Малюткою”

    23:50 Дякуємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо галереї “Зелена канапа”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Масляна, Масниця, Сиропуст, Запусти, Колодій. У новому випуску “Пороблено” Дар’я Анцибор і Анна Ніколаєва детально розповідають про всі аспекти цього свята, розвінчують міфи та відповідають на запитання, які сьогодні хвилюють багатьох українців, а саме:

    Яка назва притаманна українцям?

    Що їли: вареники чи млинці? І що там з алкоголем?

    Що таке колодка і хто такий Колодій?

    Хто волочив ту колодку і коли? І взагалі навіщо?

    Масляна ще й про поминання предків? Як це? А до чого тут Новий рік?

    Еротичні символи і плодючість — що, де, показуйте!Що заборонялося робити в цей час і чому.

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: Масляна, Масниця, Колодій, Сиропуст

    00:48 Карнавали в Європі та наші масничні гуляння

    02:28 Церква намагалася впливати на Масляну, що таке полоскозуб

    03:26 Масляна – новий рік? Назви свята: яка ”правильна”, чому саме такі?

    06:39 Лютий, Касьян і всяка хтонь Масниці

    08:04 Власій, які заборони були на Масляну?

    09:41 Що їли на Масляну? Млинці чи вареники?

    11:52 Як Масляна-Масниця отримала стереотипний вигляд

    14:42 І знову про млинці та вареники та об’їдання

    17:07 Символічні покарання неодружених

    18:22 Що таке колодка і нащо її роблять?

    22:31 Колодка і волочебне як символічне залицяння

    23:35 Кулачні бої

    25:52 Колодій та одухотворення природи

    28:34 Відьми ласі до сиру

    29:31 Підбиваємо підсумки, прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • У нас у гостях Михайло Назаренко – літературознавець, кандидат філологічних наук, упорядник двотомної антології «Крім “Кобзаря”». За неї він отримав Шевченківську премію 2023 року. Чому серед майже пів сотні авторів знайшлося місце лише двом авторкам? Як постала Ганна Барвінок і в чому феномен Марка Вовчка? Як саме ці жінки виборювали право писати в ХІХ столітті? Чому в них такі псевдоніми і хто ж врешті став почесною бабусею українського фемінізму? На ці та інші питання шукайте відповіді у нашому новому випуску в переддень 8 березня.Придбати антологію Михайла Назаренка «Крім “Кобзаря”» на сайті видавництва Laurus: https://www.lauruslibris.com/shop

    Твори Ганни Барвінок:

    https://chtyvo.org.ua/authors/Barvinok_Hanna/

    Видання 1902 року: https://escriptorium.karazin.ua/items/097d2bb7-49d7-46df-a2f8-6a2191ede7b0

    Купити ІІ том зібрання творів: https://smoloskyp.com.ua/product/zibrannya-tvoriv-tom-ii/

    Твори Марка Вовчка:

    https://chtyvo.org.ua/authors/Vovchok/


    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENOТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що сьогодні говоримо

    00:39 Як створювалася антологія «Крім “Кобзаря”» і до чого тут Ганна Барвінок

    04:57 Друге життя авторам ХІХ століття: чому ці тексти цікаві нам зараз

    07:21 Коли і як з’являються перші письменниці? Марко Вовчок, Ганна Барвінок, Олена Пчілка, Наталя Кобринська, Юлія Шнайдер

    10:05 Так хто перший: Ганна Барвінок чи Марко Вовчок?

    11:16 Як з’явився псевдонім у Марії Вілінської і чому жінки писали під псевдонімами?

    13:53 Як з’явився псевдонім в Олександри Білозерської?

    15:04 Як і чому Ганна Барвінок намагалася отримати титул першої письменниці

    15:58 Ганна Барвінок vs Марко Вовчок: змагання і тренди

    18:31 Чому так добре розпіарена Марко Вовчок і так мало знаємо про Ганну Барвінок

    21:53 Сімейне життя Пантелеймона Куліша та Олександри Білозерської

    23:36 Пантелеймон Куліш писав сильні вірші

    24:23 У чому сила письма Ганни Барвінок на противагу Марку Вовчку

    27:33 Еволюція поглядів Ганни Барвінок: від антисемітизму до переосмислення ролі євреїв у Російській імперії

    28:56 Чи ми можемо називати феміністками Ганну Барвінок і Марка Вовчка?

    31:49 Дякуємо, розповідаємо, де що читати і прощаємося


    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Як болгари опинилися в Україні та як зберігали традиції? Які календарні свята особливо відмінні від українських? Чим вирізняються болгарські будинки, коли привчають пити вино та які страви традиційно важливі для болгар? В гостях у “Пороблено” Тетяна Станєва – українська болгарка, режисерка і фольклористка.

    Переглянути документальні фільми Тетяни Станєвої про життя українських болгар: “Місце сили” - https://megogo.net/ua/view/11068295-misce-sili.html

    “Чамур” - https://megogo.net/ua/view/14417725-chamur.html

    Підтримати нашу роботу:

    Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkY

    Buy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno

    Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наша гостя і про що сьогодні говоримо

    00:59 Як болгари опинилися в Україні та як зберігали ідентичність

    03:01 Де саме в Україні живуть болгари, коли оселилися

    05:46 Особливості календарних свят болгар: Різдво, квітка, хоро

    08:49 Трифон Зарезан, виноград і пробудження

    10:02 Баба Марта, мартеніци, стрибання через вогнище, Лазара

    14:16 Роль вина у болгар

    18:04 Сімейні традиції, особливості спільного проживання і будівництва будинків

    21:53 Звичаї щодо пошлюблення, сімейного співжиття

    23:48 Традиційні страви болгар: каварма, бринза, курбан, гезляме

    27:44 Дякуємо і прощаємося

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Кінець лютого сповнений особливо болючих дат для українців. Розстріли на Майдані, Небесна Сотня, початок анексії Криму, повномасштабне вторгнення… Ми запросили журналіста та публіциста, молодшого сержанта ЗСУ Павла Казаріна поговорити про Крим, ідентичність та війну. Анна Ніколаєва розпитала Павла про Крим зразка 2013 та півострів за радянських часів, кримських татар, його рішення переїхати на материк і думки з приводу того, як війна формує трансформує нашу ідентичність. Чого емоційно бракує на фронті, як війна стирає кордони між людьми та історичну визначеність часу, в якому ми опинилися, дивіться у новому епізоді “Пороблено”.Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Хто наш гість і про що говоримо

    00:43 Крим часів Незалежності та Крим в радянські часи

    03:44 Кримські татари, а не просто татари

    05:28 Стереотипізація і депортація кримських татар у радянські часи

    09:19 Про віднайдення української ідентичності і вплив Майдану

    12:18 Русскій мір і український світ: етнічний і політичний націоналізм

    15:42 Крим на початку російського вторгнення і чи вірив Павло Казарін у силовий сценарій

    19:11 Як приймалося рішення покинути Крим у 2014

    23:59 Як війна стирає кордони і впливає на ідентичність

    29:57 Про множинність досвідів і напругу в суспільстві в часи війни

    34:36 Чого емоційно бракує на фронті

    37:37 Ми живемо в доленосний для історії період

    39:34 Дякуємо і розповідаємо, як виграти книжку Павла Казаріна з автографом

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

  • Учора, 14 лютого, був День книгодрукування. Тож сьогоднішній епізод “Пороблено” присвячений темі читання. Як ми читаємо, де і коли? Як обираємо книги і розвиваємо звичку читати? Чи правда, що в СРСР люди багато читали?Ми розігруємо 3 книги від видавництва “Лабораторія” серед ваших коментарів під відео на YouTube, присвячених темі читання і вироблення читацьких навичок: Ірене Вальєхо “Подорож книжки. Від папірусу до кіндла”Йоган Гарі “Мистецтво зосереджуватися. Як у нас вкрали увагу”Стівен Пінкер “Раціональність. Що це таке, чому важливе і чому трапляється так рідко”.Також видавництво дає 10% додаткового кешбеку за промокодом POROBLENO на сайті Лабораторії до 29.02.24: https://laboratoria.pro/При кожному замовленні книжок на сайті Лабораторії ви отримуєте бонусний кешбек, що нараховується у "лабах". Ці кошти можна використати під час наступних покупках для оплати замовлення. Промокод POROBLENO збільшує його ще на 10%Купити книгу Анни Ніколаєвої “Система символічного захисту у повсякденному житті українців Полісся кінець ХІХ – початок XXI століття”: https://annanikolaieva.com.uaКупити книгу Дар'ї Анцибор "Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят": https://laboratoria.pro/products/pid-podushku-chy-pid-yalynku-antropologichne-doslidzhennya-svyat

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENOТаймкоди:

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: культура читання

    01:29 Домашні бібліотеки та аудіокниги

    03:16 Поводження з книжками: сакралізація і бібліографічна анафема

    04:27 Радянський час і сьогодення: коли читали більше

    06:30 Як працюють з книгами: нотатки, підписи у книзі, читацький щоденник

    08:00 Потреба повертатися до книг

    10:08 Місця для читання: від туалетів до потягів

    12:12 Різна література для різних моментів, перенасичення певним типом літератури

    14:37 Бум на читання зараз

    15:58 Читання в СРСР як розвага, конкурування читання з іншими опціями, текстова версія “Пороблено”

    18:03 Читання під час повномасштабної війни

    20:22 Мотиваційна література

    24:02 Дитячі спогади про прищеплення звички читання

    25:36 Купляйте наші книжки:)

    26:42 Бібліотеки сьогодні

    27:50 Діліться вашими думками

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:YouTube https://www.youtube.com/@poroblenopodcastFacebook https://www.facebook.com/poroblenopodcastInstagram https://instagram.com/porobleno.podcastTikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcastTelegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Коли ще не було мелодраматичних серіалів, наші прабабусі й прадідусі з задоволенням співали специфічні твори – жорстокі романси. Жорстокими їх робили сцени самогубства чи вбивства наприкінці. У новому випуску “Пороблено” фольклористка Наталія Хоменко детально пояснює, в чому особливість жорстоких романсів, чому вони були (й залишаються) настільки популярними і як тривалий час ігнорувалися науковцями. Чи правда, що за кримінальними хроніками початку ХХ ст. можна вивчати історію жорстокого романсу? Чи є відмінності в у жіночих і чоловічих сценаріях розв’язання любовних конфліктів? На ці та інші питання шукайте відповіді в нашому новому випуску – і відкривайте для себе нові сторінки української пісенної традиції.

    З приводу книжки пишіть Наталії Хоменко сюди: https://www.facebook.com/natalia.khomenko.7

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    У подкасті використані фрагменти з екранізованих жорстоких романсів від Центру фольклору та етнографії ІФ КНУ ім. Т. Шевченка.

    Плейлист на сторінці Центру: ⁠https://www.youtube.com/playlist?list=PLtmIQuU6oECB4afwLQkBlrNl_oG7Mc0x7⁠

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо і хто наша гостя

    00:30 Про книжку Наталії Хоменко “Народний романс в Україні” і збирання таких текстів

    02:57 Що таке жорстокий романс?

    04:40 Як з’явився жорстокий романс, як впливало місто і чому стільки суржика

    07:51 Жорстокий романс і самогубства: чому ці тексти були такі популярні

    12:12 Самогубства і вбивства в піснях у жінок і в чоловіків

    17:15 Шляхи поширення таких текстів: лубочні збірники

    20:55 Роль грамплатівок і театру

    23:51 За кримінальними хроніками початку ХХ ст. можна вивчати історію жорстокого романсу

    28:25 Стигматизація цього жанру в науці

    30:44 Як популяризувати жорстокий романс

    32:19 Дякуємо і слухаємо ще один жорстокий романс

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EX

    Для листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Ринок, ярмарок, базар, торгові ряди і ятки на вулицях, зазивали з характерними голосами... Сьогодні ми поговоримо про особливий світ ринків. Які існують ринки, як приваблюють покупців, як базар стає місцем гри, чи досі поширена базарна магія, як діджиталізація впливає на ринок і які спогади відкриваються зі словом “картонка”. Все це і значно більше – у новому випуску “Пороблено”.

    Окрім цього, ми згадуємо ринки з різних країн світу – від Марокко до Киргизстану, і різних куточків України. Поділіться з нами найяскравішими спогадами з відвідування ринків і ви.

    Підтримати нашу роботу: Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkYBuy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno Patreon: https://www.patreon.com/POROBLENO

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: особливості культури ринків

    00:57 Ринки минулого: від середньовічних до Барабашова

    02:35 Ринок як місце гри, правила і важливість торгу

    06:16 Маркери вподобань, способи залучення покупців, обманні стратегії

    09:20 Компліменти на ринках, специфічний ринок у марокканському Фесі

    11:14 Картонка як головний символ українських ринків часів Незалежності, Троєщина

    12:51 Базарна магія

    13:49 Ринок і діджиталізація, покупки онлайн, вплив інтровертності

    16:30 Портери і пакистанські ринки

    17:49 Різни види ринків: магічні і медичні ринки, Птічка, ринки тварин

    21:57 Дякуємо і просимо поділитися досвідом з ринками

    Команда "Пороблено":Анна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YДар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо музею “Духовні скарби України”

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast

  • Напевно, багато хто з вас у дитинстві колекціонував листівки, або поштові марки, або збирав колекцію бегемотів з Кіндер Сюрпризу, цукор у стіках, підставки під пивні кухлі або й самі пивні кухлі чи пачки з-під цигарок, які потім зайняли почесне місце у кімнаті… А пізніше, можливо, хтось із вас почав ще й скуповувати роботи певних митців. Колекціонування буває різним – коштовним або ні, зостатись приємним спогадом з дитинства (ви ж усі посміхнулися, коли читали про бегемотів?), або стати частиною життя чи навіть професії.Про збір та створення колекцій, у тому числі музейних, ми вирішили поговорити з колекціонером Павлом Гудімовим. Дар’я Анцибор запитала думку Павла про реституцію – як повертати втрачене мистецтво, про зберігання та розпорошення колекцій, а також про репутаційність і статусність у мистецтві. За найцікавіше питання про колекціонування ми подаруємо футболку “Пороблено” з підписом Павла Гудімова. Долучайтеся у коментарях під нашим випуском в YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=VucJgvjEbmw).

    Підтримати нашу роботу:

    Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkY

    Buy Me a Coffee: https://www.buymeacoffee.com/porobleno

    Patreon: https://patreon.com/POROBLENO

    Підписуйтеся на “Я Галерея”:

    YouTube: https://www.youtube.com/@YaGallery/videos

    Плейлист “Яколекціонер”: https://www.youtube.com/watch?v=gw421UvG8DA&list=PLdIxtW5puPGo-z4IL4p2H2kFylViIa9i-

    Інстаграм: https://www.instagram.com/yagallery/

    (тут можете уточнювати про курс “Вечір колекціонера” та інші просвітницькі проєкти команди Павла Гудімова)

    Телеграм-канал “АРТЕС про мистецтво” https://t.me/artes_aboutart

    Книгарня “Артбук”: https://www.instagram.com/artbook.publishing/

    Згадані книги:

    Dan Hicks "The British Museums: The Benin Bronzes, Colonial Violence and Cultural Restitution" - https://www.amazon.com/Brutish-Museums-Colonial-Violence-Restitution/dp/0745341764

    Леонід Волинський “Сім днів”

    Таймкоди

    00:00 Інтро

    00:05 Про що сьогодні говоримо: Павло Гудімов про колекціонування і музейні виклики

    00:35 Історія колекціонування: пінакотека, кунсткамери, чому люди колекціонують

    03:54 Як створюються колекції: колекціонування правлячих еліт і сучасний підхід з бізнес-середовищем

    05:49 Яке майбутнє колекцій, цінність цілісних колекцій

    07:33 Лекції “Вечір колекціонера” від Павла Гудімова

    08:41 Подарунки колекціонерам як вияв лояльності: поповнення Кунсткамери експонатами від українських гетьманів

    10:08 Історії колекціонерів: колекція Ханенків і беззахисність перед державою, Пінчук і його колекція як позиція захисту.

    11:34 Як мистецтво працює з репутацією

    12:58 Колоніалізм у музеях: проблеми реституції і збереження пам’яток

    19:28 Доля колекції рисунків Дюрера з бібліотеки Стефаника (Львів) і питання реституції, новітні підходи до спадщини

    21:01 Як росія забирає українські твори і як їх повертати

    22:54 Як повертали твори Дрезденській картинній галереї і до чого тут політика

    24:42 Колекціонування сучасного мистецтва: переваги, боротьба з забобонами, пошуки дисонансних речей

    28:00 Дякуємо і розігруємо футболку з підписом Павла Гудімова

    Команда "Пороблено":Дар’я Анцибор - фольклористка, антропологиня, кандидатка філологічних наук, авторка телеграм-каналу "Гриби, гроби і дисертації" - https://t.me/culturaldeprivationІнстаграм - https://cutt.ly/p7AWvJSФейсбук - https://cutt.ly/o7AWA2aАнна Ніколаєва - етнологиня, кандидатка історичних наук, експертка УКФСайт - https://annanikolaieva.com.ua/Інстаграм - https://cutt.ly/h7AQhsuФейсбук - https://cutt.ly/b7AQZ2YЗйомка та монтаж: Дмитро КошелюкІнстаграм - https://cutt.ly/t7AWXxjФейсбук - https://cutt.ly/d7AW2EXДля листів - [email protected]За гостинність дякуємо Артцентру Павла Гудімова "Я Галерея" у Львові

    Підписуйтеся на нас:

    YouTube - https://www.youtube.com/@poroblenopodcast

    Facebook https://www.facebook.com/poroblenopodcast

    Instagram https://instagram.com/porobleno.podcast

    TikTok https://www.tiktok.com/@porobleno.podcast

    Telegram https://t.me/poroblenopodcast