Episodes

  • „Taliani majú veľké bohatstvo v podobe karosární aj dizajnerských centier. Talianske autá vždy pútali pozornosť,“ hovorí ich veľký fanúšik František Kupec.

    Jeho doménou sú značky Fiat, Alfa Romeo a Lancia. Všetky majú bohatú históriu a viac ako sto rokov. „Tieto značky zažívajú svoju renesanciu.“ Prečo? Koncern FCA, pod ktorý patria práve tieto značky, sa totiž nedávno spojil s ďalším gigantom PSA a spoločne vytvorili nadnárodnú korporáciu Stellantis.

    František sa chytil tohto momentu a je adminom facebokovej skupiny Stellantis Fans. Robí to na dobrovoľníckej báze s cieľom vytvoriť fanúšikovskú komunitu. „Väčšinou mám dobrých fanúšikov a na mojom profile vládne dobrá atmosféra.“ Ani jemu sa však nevyhýbajú neprajní hejteri. Našťastie, nie je ich veľa. „Chápem, keď niekto má iný názor. Aj ja sám poznám lepšie autá, no prioritne ma bavia tieto talianske.“ V podcaste PodCars hovorí o tom, ako buduje komunitu aj o svojej láske k talianskemu automobilizmu. Zapnite si novú epizódu a dozviete sa zaujímavé informácie.

  • Každé auto – či je nové alebo staršie, potrebuje servis. No keď robia dvaja to isté, nie je to to isté.

    V akutálnej epizóde podcastu PodCars Martin Zetocha, manažér zodpovedný za rozvoj siete Eurorepar, predstaví koncept, ktorý združuje nezávislé servisy. „Eurorepar funguje pod krídlami Stellantis. Táto značka zastrešuje marketingovú komunikáciu, udáva jednotné štandardy. No sú u nás vítaní aj majitelia iných značiek, nielen tých, ktoré spadajú pod Stellantis.“ Ide o celosvetový koncept, na Slovensku združuje 18 partnerov v rôznych regiónoch a postupne pribúdajú ďalší.“

    Ako si vybrať pre seba a svoje auto ten ideálny servis? Sú autorizované vždy drahšie? „Nie vždy to tak musí byť. Občas je zákazník aj prekvapený. Autorizovaný servis robí s presnými normohodinami, ktoré sú stanovené výrobcom auta. Neautorizované servisy nie vždy idú podľa tejto technickej dokumentácie a namiesto predpísaných dvoch hodín napríklad účtujú štyri. A ak má servis aj lacnejšiu normohodinu, ste na vyššej sume,“ vysvetľuje odborník.

    Vodičom občas nie je jasné, ako postupovať s autom, ktoré je ešte v záruke. Môžu ísť aj do iného servisu ako autorizovaného? „Najdôležitejšie je dodržiavať pravidelný servis. Treba dodržiavať buď časový rámec alebo počet najazdených kilometrov. Jednoducho, treba dodržiavať servisné intervaly.“ Európska legislatíva umožňuje servisovať auto kdekoľvek – v autorizovanom aj neautorizovanom servise. „Dôležité však je, aby servis dodržiaval výrobcom stanovené intervaly, postupy a kvalitné náhradné diely,“ vysvteľuje Zetocha z Eurorepar. Podrobnosti a cenné rady si vypočujte v najnovšej epizóde podcastu pre milovníkov áut PodCars.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • „Toto auto je vlajkovou loďou, je to pýcha značky,“ hovorí o novej generácii Peugeot E-3008 Rasťo Chvála z Garáž TV. Hneď prvá vec, ktorá zaujme fanúšikov áut, je levitujúci displej.

    Nový Peugeot panoramatic i-Cockpit na seba púta pozornosť. „Je to marketingový ťah, ľudia ho chcú vidieť a bude sa o ňom rozprávať. Ale nie je to nasilu a vôbec mi to neprekáža,“ hovorí skúsený novinár a priznáva, že aj on mal chvíľu pocit, že displej letí. „Myslím, že tým trafili klinec po hlavičke. Máme lesklú dobu, ktorá si vyžaduje veľa displejov. Je to určite pekný prvok.“

    Auto má okrem toho unikátne sedadlá, ktoré si získali aj pozornosť nemeckej asociácie lekárov a terapeutov, ktorí sa zaoberajú prevenciou bolesti chrbta. Aj Rasťo priznáva, že sa mu v aute výborne sedelo. „Je to dedičstvo Peugeotu. Sedadlá sú také dobré, že už ani nepotrebujete masáž.“ E-3008 má okrem toho aj typický svetelný popis. Viac sa o ňom dozviete v aktuálnej epizóde obľúbeného podcastu PodCars.

  • „Stále je to však v prvom rade praktické a veľmi rozumne postavené auto,“ hovorí o novej C3, ktorú nedávno predstavili v Paríži, automobilový špecialista Filip Garaj. Zároveň však zdôrazňuje, že má zaujímavú techniku.

    Dostala C3 iba facelift alebo ide o úplne nové auto? Aj o tom sme sa rozprávali v novej epizóde podcastu pre milovníkov automobilizmu PodCars. „Nadväzuje na svojich predchodcov, ale podľa mňa ide o nové auto. Zmenili sa normy, pravidlá a auto bude jazdiť aj na elektrinu. Citroën preto potreboval pre 4. generáciu svojho ikonického vozidlá nový list papiera.“

    Unikátne je, že od začiatku na ňom pracovali tímy z trnavského závodu a na Slovensku vyrobili aj všetky prototypy. A V Trnave sa bude vyrábať toto auto pre celý svet. C3 prináša na trh aj elektrickú verziu. „Dnes sa veľa hovorí o tom, že na trh príde nová vlna cenovo dostupnejších elektromobilov. C3 má byť jedným z nich. Ceny naozaj idú dole. V prípade tohto auta bola schválená cena pre 9 európskych trhov 23300 eur, na Slovensku ešte konkrétnu cenu nepoznáme,“ hovorí Garaj. Ide o verziu, ktorá prejde na jedno nabitie 320 kilometrov.

    Podrobnosti o nových Citroënoch si môžete vypočuť v podcaste PodCars. Pripútajte sa, štartujeme.

  • Pred 125 rokmi sa začali vyrábať prvé automobily značky Opel. Rok 2024 sa aj u nich nesie v znamení elektromobility.

    Richard Zaťko pracuje pre Opel 25 rokov a je zároveň aj veľkým fanúšikom značky. „Čo sa ti páči, to si kúp,“ hovoril už pred stáročím zakladateľ značky Adam Opel. Richard pripomína, že to platí aj dnes. „Máme klasickú dieslovú Astru, aj Astru so spaľovacím motorom. S manuálnou prevodovkou, dokonca aj plug-in hybridnú, ktorá má spaľovací motor a môžete s ňou ísť aj na kraj sveta. Ale máme aj Astru, ktorá má iba baterku.“ Jednoducho, každý si vyberie to, čo potrebuje. A bonus je, že aj elektrická Astra má tradičný dizajn. Nie je vôbec futuristická, jednoducho, je to normálne auto.

    Opel sa podľa Richarda prispôsobuje trendom a už čoskoro príde na trh nová Frontera, ktorá sa dokonca vyrába na Slovensku v Trnave. „Opel dáva dôraz na nás predajcov, aby sme poradili zákazníkom. Cieľom je, aby správny Opel skončil v správnych rukách.“ Pustite si nový diel podcastu PodCars o značke Opel, jej histórii, súčasnosti a budúcnosti.

  • Pamätáte si, ako ste v detstve hovorili terénnym autám? Určite ste ich nazývali Jeepy. A práve o nich bude aj najnovšia epizóda vášho obľúbeného podcastu PodCars.

    Peter Pecze hovorí, že značka Jeep je jeho koníček aj osud a okrem toho, že sa venuje marketingu na Slovakia ring, je aj predsedom Jeep Clubu. „Jeep nie je len auto, je to člen rodiny a komunity. Značka je vo svete veľmi silná a v klube sme videli veľký potenciál, ako si založiť základňu. Nielen kvôli predaju, ale lojalite. Ľudia žijú značkou, majú rovnaké záujmy. Bránia túto značku navonok, sú jej hovorcovia.“

    S Jeepom si toho prešiel veľa a vyskúšal si rôzne terény a prostredia. Kde sa vôbec môže jazdiť a ako sa dá zvládnuť náročný terén? „Musíte poznať seba aj auto. Základom je mať dobré, aj náhradné pneumatiky. Musíte ale vedieť, aké máte nájazdové uhly, čo auto zvládne pri bočnom náklone. Jednoducho, treba mať niečo najazdené a vyskúšané. Inak sa jazdí v blate, piesku, na štrku či na asfalte.“

    O špecifikách jazdy v teréne, o bezpečnosti a potrebnej výbave, preradí Peter Pecze, predseda Jeep Clubu a veľký fanúšik tejto značky v najnovšom podcaste PodCars. Pripútajte sa, dnes ideme do terénu.

  • Umelá inteligencia a hlavne jazykový model ChatGPT nám vedia pomôcť s prácou a uľahčiť život.

    Influencer a novinár Draho Piok je presvedčený, že sa týchto technológií netreba obávať. „Vďaka nim môžeme byť šikovnejší, múdrejší.. Keď sa naučíme umelú inteligenciu správne používať, tak bude iba v náš prospech.“

    ChatGPT je už dnes integrovaná aj do elektrických vozidiel značky Peugeot, zatiaľ na piatich pilotných trhoch. Čaká nás éra živých Knight Riderov? Budeme sa rozprávať s autami? Čo nám prinesie prepojenie navigácie s ChatGPT? Podľa Draha je toto previazanie kľúčové. „Keď sa táto integrácia dostane do áut, previaže sa so systémom.

    "Neviem, či dnes vôbec niekto na Slovensku používa hlasové navádzania, je to veľmi kostrbaté. Ale ChatGPT to celé odľahčí, technológia je približne hotová a predpokadám, že v budúcnosti to bude veľmi dobre hovoriť aj po slovensky. Jej možnosti budú široké.“ O najnovších technológiách, o tom, že sa bude už čoskoro auto s nami rozprávať a zabávať nás, sa viac dozviete v najnovšej epizóde podcastu PodCars.

  • Aj keď vyrastal ako futbalový brankár, iný šport pohltil Števa Eiseleho – Formula 1. Rýchle autá, nabité futuristickou technológiou s dávkou biznisu a politiky. Čo ho fascinuje na formulách a čím je tento šport jedinečný? „Je to taká nekonečná honba za perfekcionizmom a kreativitou, tou nekonečnou inováciou, a je tam tá dobrá dávka komercie.“

    Je známy ako športový komentátor Formuly 1 a prezradí nám, ako si túto cestu našiel. Taktiež sa porozprávame o projekte Eisking, ktorého je súčasťou, a aké zaujímavé zážitky má za jeho jedenásť sezón s Formulou 1. Zvláštna pozornosť bude venovaná jeho moderovaciemu špeciálu s Mikom Häkkinenom a príbehu, ako sa mu podarilo dostať legendu Formuly 1 na Slovensko.

    Na rozdiel od svojej vášne pre Formulu 1, na bežné autá nieje až taký odborník. „Keď mi na aute začne niečo blikať, ja som hneď spotený, hneď volám, neviem, čo mám robiť, ale v F1 viem, koľko meria brzdový disk.“

    Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.

  • Zvažujete prechod na elektromobil a zaujíma vás, či je to správna voľba pre vás? Milan Bahna, zakladateľ populárneho YouTube kanála ElektromobilTV, vám v najnovšej epizóde nášho podcastu PodCars ponúkne odpovede na všetky vaše otázky. Rozoberieme klúčové témy ako nabíjanie, dostupnosť nabíjacích staníc na Slovensku a skúsenosti s každodenným používaním elektromobilov.

    Milan sa podelí o svoje skúsenosti s elektromobilmi, vrátane príhod, keď sa mu podarilo alebo nepodarilo dosiahnuť cieľovú destináciu. Zistíme, aké sú najväčšie výhody kúpy elektromobilu a prečo by mohla byť elektromobilita považovaná za najekologickejšiu alternatívu na trhu, napriek existujúcim námietkam. „Tými plusmi naozaj vnímam aj tú ekologickú stránku aj keď ľudia mi povedia, že to nie je ekologické, ale stačí keď sa vezieme v Bratislave a vidíme čo všetko okolo nás autá vypúšťajú.“

    Okrem toho sa pozrieme na rôzne typy štátnych dotácií a podpory pre elektromobily na Slovensku a porovnáme ich so zahraničím. Milan zdieľa svoj pohľad na financovanie a infraštruktúru potrebnú pre rozvoj elektromobility, ako aj na to, ako by tieto opatrenia mohli ovplyvniť budúcnosť dopravy. „Razím tiež teóriu ako moji kolegovia z brandže, že nejakou formu sú lepšie skôr tie nefinančné benefity, ako mali v okolitých krajinách, prípadne nejaká podpora infraštruktúry.“

    Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.

  • Vyznáte sa v pravidlách, ktoré platia pre podnikateľov v súvislosti s kúpou a následným účtovaním nákladov auta? Ak nie, máme pre vás cenné rady.

    Magda Repáňová je účtovníčka a vie, ako správne odpisovať auto. „Ak kúpite plug in hybrid alebo hybrid, automaticky máte dvojročný odpis. Pri ostatných bežných vozidlách odpisujete štyri roky. Daňové odpisy sú najväčší daňový náklad, ktorý podnikateľ získa v súvislosti s obstaraním. Ďalšími sú prevádzka a údržba, poistenie, úroky či poplatky. “ Aký je rozdiel, keď kupujete auto za svoje ušetrené peniaze alebo na finančný či operatívny lízing?

    Okrem účtovníctva budeme hovoriť aj o úžitkových autách značky FIAT Professional. A to s produktovým manažérom Vladimírom Ponickým. „Život dodávok je iný ako pri bežných osobných autách. Nie je ničím výnimočným, ak ročne najazdia 100-tisíc kilometrov a viac. Máme klienta, ktorý ročne najazdí na Ducate 350-tisíc kilometrov. A to už sa blížime k tisícke kilometrov každý deň, vrátane víkendov a sviatkov.“

    Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.

  • Najdôležitejšie na aute je, aby bolo veľké. Tvrdí to známy fitness tréner a influencer Maroš Molnár, ktorý je aktuálne ambasádorom značky Citroën.

    „Dal som si preč dve sedačky, získal som obrovský kufor, v ktorom som neustále nosil cesťák, horák, kompletnú cyklistickú výstroj, tretry, veci na behanie, TRX-ká. Mal som tam všetko, pol života. Bol som pripravený na to, že ak ma chytí ošiaľ, som pripravený.“

    Aký je jeho vzťah k autám, prečo potrebuje van a prečo ho vôbec nelákajú elektroautá? „Nemám ich rád. A to kvôli jednej jedinej veci. Nemáme vybavenú krajinu na to, aby som mohol nabíjať auto kedy chcem a kde chcem. Ale po meste je to určite super vec.“

    Nie je vraj v žiadnom prípade autíčkár, ale baví ho driftovanie. „Rýchlosť je moje druhé meno.“ Ako vzniklo jeho spojenie s Citroënom a prečo mu verí, prezradí v najnovšej epizóde podcastu o autách a mobilite PodCars.

  • Do vianočného vydania podcastu PodCars sme si pozvali známeho herca a speváka Filipa Tůmu.

    Okrem toho, že ho môžeme aktuálne vidieť v seriáli Dunaj, k vašim službám, je aj ambasádorom značky Peugeot. „15 rokov som hlasom značky a 10 jej ambasádorom, to je už rodinný vzťah,“ hovorí. Nedávno na Hrebienku moderoval event, kde uviedli na trh nový model Peugeot E-3008. „Experti tam hovorili, že má dojazd až 700 km. To ma veľmi upokojilo, toto číslo už dáva vodičom určitú pohodu.“

    Peugeot sa podľa neho ubral v posledných rokoch zaujímavou futuristickou cestou. „Tvary áut, svetiel aj kokpit pôsobia, ako keby neboli z našej doby. Veľa detailov na mňa pôsobí ako umelecké dielo.“ Filip sa však priznal, že je priaznivcom hlavne dieslových motorov. „Veľa som najazdil na Peugeote 5008, ktoré je podľa mňa famózne rodinné auto so siedmimi miestami a veľkým kufrom. Mal som ho veľmi rád.“

    Aký je šofér, čo má na cestách rád a čo mu prekáža? Dozviete sa v najnovšej epizóde PodCars.

  • Auto nemusíte vlastniť, ani si ho prenajímať v požičovni. Existuje aj výhodnejšia alternatíva. A ak vám auto nebude vyhovovať, môžete ho vrátiť. Neveríte? Počúvajte novú epizódu podcastu pre milovníkov áut a automobilizmu PodCars.

    Tentokrát sa spolu s Danielom Tomaškom zo spoločnosti ALD Automotive Slovakia venujeme téme operatívny leasing. „Auto nevlastním, používam ho a súčasťou nájmu je auto a celý balík služieb spojený s užívaním vozidla. Pri finančnom leasingu len financujete kúpu auta a po ukončení je auto vaše. Pri operatívnom auto vrátite lízingovej spoločnosti a tým pádom končí nájom, môžete si prenajať ďalšie auto.“

    Podľa Tomaška stúpa počet ľudí, ktorí jednoducho nechcú vlastniť auto. „Súčasťou nájmu je len amortizácia vozidla. Neplatím teda sto percent hodnoty vozidla, iba spotrebovanú časť.“ Dôležité je, ako dlho chce auto užívať a koľko kilometrov v priemere najazdí. „Na základe týchto dvoch parametrov odhadne lízingovka jeho zostatkovú hodnotu. Nájomca spláca vozidlo iba po túto hodnotu. Potom sa vozidlo predá.“

    Aké sú podmienky? Základom je zdokladovanie pravidelného príjmu. Návod, ako a kde si vybaviť operatívny leasing, ako dlho to celé trvá aj kto môže šoférovať takéto auto, vám povieme v podcaste PodCars.

    Pripútajte sa, štartujeme.

  • Kupujete nové auto a vyberáte si medzi plug in hybridom a elektromobilom? A už viete, ako ho budete nabíjať? Čo je najefektívnejšie pre vašu peňaženku a samotné auto?

    Práve pre vás sme pripravili špeciálnu edíciu podcastu PodCars o nabíjaní. „Nabíjanie cez bežnú zásuvku, ktorú máme doma, je jednoduché. To je jeho najväčšia výhoda. Nevýhoda je, že ide o najpomalší spôsob nabíjania. Vieme si ním pomôcť, ale neočakávajme vysoké nabíjacie výkony,“ upozorňuje technik Peter Volf, ktorý je hosťom dnešnej epizódy PodCars. Ideálne je mať domácu zástrčku Wallbox a nabíjať vtedy, keď auto nepotrebujeme. Jednosmerným prúdom sa nabíja auto na rýchlonabíjačkách, ktoré majú väčšie výkony. „Za túto službu si však klient musí priplatiť. Je drahšie, ale má obrovské výhody – za pomerne krátky čas získa auto veľký dojazd,“ odporúča špecialista. Celá veda sa točí aj okolo nabíjacích káblov. Ako sa v nich zorientovať a ktorý si vybrať pri kúpe auta?

    Vitajte pri ďalšej epizóde podcastu pre všetkých milovníkov áut a motorizmu PodCars. Štartujeme.

  • Martin Kočí má na konte množstvo titulov z rally. Najnovšie si ukoristil titul majstra Slovenska.

    Každé preteky sú podľa neho iné, často je to veľká lotéria a vyžadujú si podrobné plánovanie. „Vyrastal som v motoristickej rodine, otec a strýko majú najstarší a najúspešnejší tím. Boli mojimi veľkými vzormi.“ DNA pretekára má teda v génoch, ako 6-ročný jazdil na motokárach, potom presadol do bugín a vyskúšal si aj autokros, okruhy aj preteky do vrchu. Postupne sa dostal až na Majstrovstvá svete v rallye. „Mal som to v sebe veľmi silno zakorenené, nikdy som sa nepozeral do prava ani do ľava. Od malička som sa modlil za to, aby som sa raz stal majstrom sveta v rallye.“

    Čo musí mať dobrý jazdec? Je potrebný talent alebo tvrdý tréning? „Jazdec musí mať určité cítenie. Musí auto cítiť pod zadkom.“ Motošport je samozrejme finančne náročný, Martin ale odporúča začať minikárami, ktoré sú prístupné širokej verejnosti. „Tam sa jazdec formuje, získa skúsenosti. Ale ak je vidieť talent, rýchlo to pritiahne pozornosť, možno aj sponzorov.“

    Zapnite si podcast PodCars a dozviete sa viac o motošporte aj o aute Peugeot 208rally4, na ktorom jazdí Martin Kočí.

  • Hosťom najnovšej epizódy PodCars je motoristický novinár Rasťo Chvála z Garáž.tv. Aj on testuje rôzne autá a pri svojich jazdách si všíma aj spotrebu. Reálnu, nie tú, ktorú udávajú výrobcovia. A čo zistil?

    „Po 30 kilometroch v meste majú všetky autá parádnu spotrebu. Ale úvodných sedem kilometrov, a my tam máme ešte aj kopec a ranné zahrievanie, to sú raz také hodnoty ako v cieli. Na kratučké jazdy v meste do 5 kilometrov jednoznačne využite MHD či bicykel,“ odporúča skúsený vodič. Čo sa mu osvedčilo na superkrátke trasy? Jednoznačne auto s malým benzínovým motorom alebo ozajstný hybrid. Aký je podľa neho rozdiel medzi skutočnou a papierovou spotrebou? Motoristický novinár vám povie informácie, o ktorých ste ani netušili a naozaj vám občas odporučí nechať auto v garáži.

    Vitajte pri ďalšej epizóde podcastu PodCars.

  • Peugeot vstupuje do novej éry. Odhalil totiiž úplne nový elektrický model E-3008.

    Motoristický novinár Filip Garaj tvrdí, že je to auto, ktoré bude prelomové. „Umožňuje dojazd od 525 až do 700 kilometrov.“ K dispozícii je dokonca aj štvorkolka s elektromotorom vpredu aj vzadu. Nemá mechanické prepojenie náprav a tým pádom softéroví špecialisti neboli ničím limitovaní a mohli si dovoliť viac. Peugeot ponúka dva základné stupne výbavy a k nim sa ešte dá čo-to priplatiť. V princípe ale platí, že si vyberáte buď luxusné alebo športovo ladené auto.

    „Nie je to SUV coupé, je to fast back s relatívne rovnou strechou, ktorá umožňuje dostatok voľného priestoru aj na zadných sedadlách. Vyzerá veľmi pekne. Dizajnéri dostali úlohu vyčistiť auto od drobností a ozdôb, ktoré nemali význam.“ Šoférov určite zaujmú svetlá. „Sú tam výrazné pazúre ako denné svietenie a hlavné svetlá sú úzučké, pretože používajú ledkovú technológiu.“ Zadok áut Peugeot je vždy zaujímavý. Ako je to pri 3008? „Zadok je vysoký, veľa sa hrá s aerodynamikou a platí, že čo je funkčné, to je aj pekné. Chýba zadný stierač. Návrhári tvrdia, že za jazdy sa okno nebude špiniť.“

    O aute aj predvádzacom evente vo Francúzsku sa viac dozviete z nášho podcastu PodCars. Pripútajte sa, štartujeme.

  • Zimné, letné alebo stačia aj celoročné?

    Večná dilema motoristov je opäť tu. Čoskoro bude treba prezúvať a my vám poradíme, ako si správne vybrať nové pneumatiky. Hynek Serafín zo spoločnosti AZ Pneu vysvetlí, čo znamenajú jednotlivé čísla, ktoré sa na nich nachádzajú a prečo je dôležité sledovať ich z hľadiska opotrebenia a bezpečnosti.

    „Dobré je tiež vedieť či konkrétna pneumatika nemá náhodou homologizáciu pre konkrétny typ auta. V zásade sa nestane nič, ak si vyberiete pneumatiku bez homologizácie, no tá predpísaná by mala byť lepšia.“ Oplatí sa sledovať energetický štítok alebo nám dáva zbytočné informácie? Odborník tvrdí, že veľa zákazníkov chce najvyššie kategórie, aby ušetrili na spotrebe. No medzi jednotlivými kategóriami je rozdiel iba deci paliva na sto kilometrov. „.Spoločnosť by sa však napriek tomu mala zaoberať tým, akým smerom sa bude uberať, takže pre mnohých je to dôležitý parameter. No netreba hľadať bezhlavo „áčko“. Omnoho zaujímavejším údajom je brzdná dráha, kde je rozdiel medzi kategóriami 3 až 6 metrov, čo pri prudkom brzdení môže byť zásadný faktor.“

    Vitajte pri ďalšej epizóde nášho podcastu PodCars. Tentokrát dopodrobna rozoberieme tému pneumatík. Pripútajte sa, štartujeme.

  • Máte na aute guľu, alebo teda ťažné zariadenie? Ak nie, mohli by ste nad tým aspoň porozmýšľať. V prípade, že neviete, kde a ako začať, našli ste si správny podcast.

    V najnovšej epizóde PodCars vám spolu s motoristickým novinárom Rasťom Chválom z Garáž TV povieme, prečo sa ťažné oplatí.

    „Jedno auto v rodine by ho mohlo mať,“ odporúča skúsený motorista. Ak kupujete nové auto, vyberte si ho rovno, a to buď originál tej značky, aké kupujete auto, to je samozrejme, ideálne, alebo pokojne aj inú alternatívu. „V prvom rade si vyriešte zásadnú otázku – či to má byť bajonetový rýchloupínací systém alebo trvalo namontované ťažné zariadenie.“ Ja by som si asi vybral bajonetové.“

    Vo všeobecnosti je podľa Rasťa Chválu ťažné zariadenie dobrou investíciou. „Podľa mňa sa oplatí viac ako rôzne „blbosti“, z ktorých nemáte žiadny úžitok. Guľa je jednoducho pre mňa grál, ktorý určite chcem mať.“ Ísť do lacnejšieho alebo drahšieho ťažného? V čom sú výhody moderných vyskakovacích systémov a aké dokumenty treba pri montáži vybaviť? „Ak kupujete auto s ťažným, nemusíte riešiť nič. No ak ho montujete na staršie auto, poraďte sa v servise, ktorý vám to robí. Všetky zmeny musíte mať zapísané v technickom preukaze. Treba to robiť bezodkladne.“ Rasťo Chvála poradí, ako je to s hmotnosťou prívesu, čo robí náklad s dynamikou jazdy a kedy už potrebujete vodičské oprávnenie typu BE. Šťastnú cestu.

  • Do mesta, na diaľnicu alebo do terénu? A budete to v rodine prvé alebo druhé auto? Chystáte sa pravidelne na dlhé trasy alebo ich absolvujete iba párkrát do roka? Presne tieto otázky si treba položiť pred kúpou elektrického auta, odporúča Peter Badík, zakladateľ spoločnosti GreenWay v novej epizóde podcastu Podcars.

    „Dnes sú už dojazdy bežne 500-600 kilometrov, v prémiových autách časom určite nebude problém mať baterky okolo 130 – 140 kilowathodín. Ak bude dostatočne rozvinutá infraštruktúra, dojazd nebude jediným parametrom, ktorý bude treba sledovať. Veľký dojazd totiž zbytočne predražuje auto a zväčšuje jeho hmotnosť.“

    Okrem dojazdu je dôležité všímať si aj ďalšie parametre. „Prvým je to, ako reálne elektrické auto používate,“ odporúča expert. Ak jazdíte na kratšie trasy, obrovskú baterku jednoducho nepotrebujete. „Výrobcovia tlačia elektrické autá vo svojich kategóriách do vyššej cenovej úrovne a dokážu predať drahšie autá. Treba sa teda zamyslieť, čo v aute skutočne potrebujete okrem toho, čo výrobca ponúka."

    Pred Slovenskom momentálne stojí veľká výzva budovať sieť nabíjačiek a priniesť ich všade tam, kde ich majitelia elektroáut budú využívať. "Máme malý počet elektrických átu na to, koľko máme verejnej nabíjacej infraštruktúry a sme na tom lepšie ako mnohé západoeurópske krajiny. Je to však hlavne preto, že nemáme toľko elektrických áut a nabíjacia infraštruktúra je vybudovaná robustnejšie."

    Kedy sa dočkáme toho, že elektrické autá budú stáť rovnako ako porovnateľné so spaľovacími motormi? A sú naozaj ekologickejšie? „Existuje množstvo hoaxov o tom, že baterky sa nedajú zrecyklovať. A to je podľa mňa nekonečná hlúposť.“

    Vitajte v podcaste Podcars, ktorý vie všetko o autách a automobilizme. Práve štartujeme epizódu pre všetkých, ktorí zvažujú kúpu elektrického auta.